Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Cienkie papierosy pozostaną dostępne na rynku, mentole objęte zostały, w sumie, 6 letnim okresem przejściowym i znikną z rynku dopiero w 2020 roku. Ostrzeżenie zdrowotne obejmować będzie 65% powierzchni paczki papierosów. To część porozumienia międzyrządowego wokół dyrektywy tytoniowej, które dzisiaj ostatecznie europosłowie zaakceptowali podczas głosowania plenarnego. Zaostrzenie dyrektywy zaproponowała Komisja Europejska, która chciała zniechęcić do palenia przede wszystkim młodych ludzi.

 – Kompromis jest zrównoważonym stanowiskiem biorącym pod uwagę zarówno bezpieczeństwo konsumentów jak i swobodne funkcjonowanie przemysłu. Zmiany zaproponowane przez KE nie będą miały negatywnego wpływu na produkcję i zatrudnienie w branży tytoniowej o czym zostaliśmy poinformowani przez głównych producentów w kraju – skomentował Poseł Bogusław Sonik (PO).

Proponowany kompromis wprowadza minimalne przepisy, nieuregulowanych dotąd e-papierosów, mając na celu ochronę zdrowia konsumentów, jednocześnie nie ograniczając producentów i użytkowników. E- papierosy będą dostępne w sklepach, choć kraje będą mogły zaostrzyć przepisy i zdecydować o ich sprzedaży tylko w aptekach.