7 kwietnia 2010, 22:00
Bogusław Sonik wraz z grupą innych posłów zebrał wymaganą większość podpisów europosłów pod deklaracją powołania komisji śledczej ds. świńskiej grypy.
Komisja będzie miała za zadnie sprawdzić reakcje instytucji unijnych na wybuch pandemii oraz zweryfikować system oceny ryzyka.
Grupa 14 posłów PE z różnych państw członkowskich UE oraz grup politycznych zebrała podpisy blisko 200 posłów do Parlamentu Europejskiego pod apelem powołania specjalnej komisji śledczej mającej za zadanie zbadać reakcję UE na wybuch pandemii grypy AH1N1.
Polska jest brana, jako przykład państwa, w którym wobec narastającej paniki władze zachowały opanowanie i domagały się rzetelnej informacji od firm farmaceutycznych
„Minister Zdrowia Ewa Kopacz zaproszona będzie na spotkanie takiej komisji oraz poproszona o przedstawianie analizy zastosowanej w Polsce do podjęcia decyzji” skomentował Bogusław Sonik, inicjator pomysłu powołania specjalnej komisji oraz Wiceprzewodniczący Komisji Środowiska i Zdrowia Publicznego w PE.
Poseł Sonik wyjaśnił, że „głównym celem komisji nie będzie jednak badanie i analiza reakcji poszczególnych krajów członkowskich, bo to nie leży w naszych kompetencjach, ale ocena reakcji instytucji UE, Komisji Europejskiej, Agencji Leków. Posłowie zbadają też, dlaczego nie zadziałał mechanizm realniej oceny ryzyka. KE zamiast uspokajać panikę tylko ją wzmacniała zachęcając do zakupu szczepionek”.
Dodatkowo, aby nie powielać działań komisja śledcza PE do zbadania problemu zarządzania pandemia świńskiej grypy będzie współpracowała z Radą Europy.
Wniosek o powołanie komisji zostanie przesłany Konferencji Przewodniczących, która najprawdopodobniej zadecyduje o formalnym jej powołaniu w czerwcu br.
Podstawa prawna: art. 185 Regulaminu Parlamentu Europejskiego.
Inne cele komisji śledczej:
zbada mechanizm wprowadzenia w obieg szczepionek na grypę AH1N1 w rekordowo krótkim czasie; między innymi w oparciu o słowa Dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która stwierdziła, że jest to pierwszy w historii przypadek, gdzie szczepionka została dopuszczona na rynek w oparciu o tak małą ilość danych;
zbadanie roli niezależnych ekspertów, którzy niejednokrotnie reprezentują interesy koncernów farmaceutycznych; komisja zbada powstały konflikt interesów.