Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W piątek (9 maja) w Nowym Targu, w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem.

W tym roku obchodzimy wyjątkowe jubileusze związane z rozwojem naszego państwa i jego obywateli – 25 lat demokracji w Polsce i 10 lat bycia członkiem Unii Europejskiej. Jest to więc znakomita okazja nie tylko do świętowania, ale również do rozmowy na temat zmian powstałych dzięki tym wydarzeniom. Bardzo ważną częścią obchodów tych rocznic powinien być dialog między pokoleniem, które czynnie brało udział w tworzeniu tej historii, a pokoleniem żyjącym w świecie na niej opartym.

Dzień spotkania również nie jest przypadkowy, gdyż właśnie 9 maja obchodzony jest Dzień Europy ustanowiony już w 1950 roku. Do tematyki związanej z Unią Europejską nawiązywać będzie także projekcja filmu „Punkt Oparcia” reżyserowanego przez Annę Ferens. Jest to pasjonująca opowieść, oparta na materiałach archiwalnych, o tym jak w latach 80-tych Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku sowieckiego. Film został przygotowany według pomysłu europosła Bogusława Sonika w ramach projektu „Powrót Wschodu na Zachód” realizowanego przez Stowarzyszenie Maj 77.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie zarówno społeczność akademicką jak i młodzież z Podhala. Wstęp na spotkanie jest wolny, dzięki czemu każdy może wziąć udział w dyskusji i aktywnie w niej uczestniczyć.