Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Photo

Prezentacja raportu MAE

30. maja 2012

W Parlamencie Europejskim odbyła się dzisiaj prezentacja najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) „Golden rules for a Golden Ages of Gas”.

Zestaw złotych zasad przedstawionych w dokumencie to swego rodzaju przewodnik dla firm oraz państw chcących wydobywać gaz niekonwencjonalny oraz jest odpowiedzią na zaniepokojenie opinii publicznej środowiskowymi aspektami wydobycia gazu łupkowego. W skrócie obejmują one zalecenia:

  1. Analizuj, ujawniaj i angażuj
  2. Uważaj gdzie wiercisz
  3. Izoluj szyby i przeciwdziałaj wyciekom
  4. Traktuj wodę odpowiedzialnie
  5. Eliminuj wypuszczanie gazu do atmosfery, minimalizuj wypalanie gazu w pochodni i inne emisje
  6. Myśl szerzej
  7. Zapewnij konsekwentnie wysoki poziom troski o środowisko

– Gaz ziemny wchodzi w złotą erę, jednak stanie się to faktem tylko, jeśli znacząca część wielkich światowych złóż gazu niekonwencjonalnego – gazu z łupków, gazu zaciśniętego i metanu ze złóż węgla – okaże się możliwa do wydobycia w sposób opłacalny i akceptowalny środowiskowo twierdzi Główny Ekonomista IEA dr Fatih Birol, który przedstawił analizę na forum PE.

Autorzy raportu zwracają szczególną uwagę na relacje ze społecznościami lokalnymi, na przejrzystość w komunikacji i dostarczaniu informacji, właściwy wybór lokalizacji odwiertu i zbadane geologii obszaru, wdrażanie solidnych zasad dotyczących projektowania, budowy, cementowania i badanie szczelności szybów, stałego monitoringu, ograniczania zużycia wody i środków chemicznych Zastosowanie Złotych Zasad może podnieść całkowity koszt finansowy typowego szybu dla gazu z łupków o około 7%. Jednak, w przypadku większych projektów dodatkowe inwestycje w środki ograniczenia wpływu na środowisko mogą równoważyć niższym kosztom operacyjnym – czytamy w raporcie.

– Doczekaliśmy się rzetelnego i obiektywnego raportu przygotowanego przez niezależną, międzynarodowa agencje. Argumenty zawarte w analizie na pewno pomogą w negocjacjach nad moim raportem oraz w przekonaniu przeciwników. W pełni zgadzam się z głównymi tezami raportu, w tym samym duchu pisałem tez swój raport w komisji środowiska – mówi Bogusław Sonik.

– MAE nazwało je Złotymi Zasadami, a ja najlepszymi dostępnymi praktykami i zastosowaniem najwyższych standardów środowiskowych i technologicznych. Sens jest jednak ten sam. Tylko pełna przejrzystość i przestrzeganie zasad da szanse na uzyskanie akceptacji społecznej dla prowadzonych działań a tym samym umożliwi wykorzystanie potencjału, jaki dają niekonwencjonalne źródła energii – dodaje Sonik.

Kalendarz prac nad raportem Bogusława Sonika:

wrzesień br. – głosowanie w komisji środowiska

wrzesień/październik br. – głosowanie plenarne podczas sesji w Strasburgu

Raport Bogusława Sonika – kliknij tutaj

Podsumowanie  analizy MAE w języku polskim – kliknij tutaj

Analiza MAE w jęz. angielskim – Golden Rules for Gas – kliknij tutaj

Źródło: Biuro Prasowe EPL