Dziś w Miechowie Poseł Bogusław Sonik bierze udział w obchodach 71. rocznicy zbrodni dokonanej przez nazistów na rodzinie Baranków, która ukrywała Żydów w czasie II wojny światowej. Swoje bohaterstwo rodzina przypłaciła życiem.
Obchody rozpocznie uroczysta Msza św., po której zostaną złożone wieńce na grobie rodziny Baranków. Następnie odbędzie się spotkanie w Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Poniżej przedstawiamy tragiczną historię bohaterskiej rodziny Baranków:
„W dniu 15 marca 1943 roku w podmiechowskiej wsi Siedliska z rąk niemieckich okupantów śmierć poniosło czterech Żydów oraz ukrywająca ich polska rodzina.
We wczesnych godzinach rannych grupa kilku funkcjonariuszy Sonderdienstu w towarzystwie żandarma z posterunku w pobliskich Zagorzycach dokonała rewizji w zabudowaniach Wincentego Baranka. Niemcy odkryli dwie kryjówki, a w nich czterech mężczyzn żydowskiego pochodzenia. Wszyscy czterej zostali wyprowadzeni na podwórko i zabici w obecności przyglądających się temu mieszkańców Siedlisk.
Po krótkim przesłuchaniu z domu zostali wyprowadzeni gospodarze – Wincenty i Łucja Barankowie. Niemcy zaprowadzili ich do stodoły i tam zabili. Chwilę później w tej samej stodole od strzału w tył głowy zginęli ich synowie, dziewięcioletni Tadeusz i trzynastoletni Henryk. Następnego dnia zginęła Katarzyna Baranek, teściowa Łucji (z domu Skucha). Katarzyna Baranek mieszkała razem z rodziną pasierba, ponieważ Niemcy nie znaleźli jej w czasie przeszukania i nakazali mieszkańcom wsi doprowadzić ją do Miechowa. W obawie przed represjami siedliszczanie wykonali polecenie Niemców.
W różnych publikacjach podawane są różne nazwiska zabitych Żydów. Jedni autorzy wymieniają nazwiska braci Koplewiczów lub Czajkowskich, inni wymieniają Sybirskiego, Pinczowskiego, Skowrona i Wajcmana (Weizmana). Jednak w świetle przytoczonych dokumentów w pracy Krystyny Samsonowskiej, najbardziej prawdziwe wydaje się być nazwisko Goldfinger. Ofiarami tej egzekucji byli ojciec i synowie z żydowskiej rodziny Goldfingerów.
Ciała Żydów pogrzebano za budynkami gospodarczymi, na polu Wincentego Baranka. Po wojnie zwłoki ekshumowano. Polską rodzinę pochowano na miechowskim cmentarzu i do dziś znajdują się tam jej mogiły.”
źródło: http://www.sztetl.org.pl/pl/article/miechow/13,miejsca-martyrologii/25587,siedliska-k-miechowa-miejsce-egzekucji/
Galeria