Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Gaz%20200x200

Jesienna ofensywa łupkowa

12. września 2012

W najbliższy piątek (14. września) w stolicy Francji Poseł Sonik przedstawi założenia swojego raportu o wpływie wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej na środowisko naturalne. Na ten dzień na godz. 9.00 zaplanowano spotkanie w paryskim Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, na które zaproszeni zostali m.in. dziennikarze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Gościem spotkania obok Posła Sonika będzie również Pani Capella FESTA, ekspert Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która zaprezentuje konkluzje opublikowanego w maju raportu „Golden rules for a Golden Ages of Gas”, zawierającego zestaw złotych zasad dot. wydobycia gazu łupkowego. Miejsce jest tym bardziej szczególne, że Francja, jako pierwszy kraj UE ogłosił moratorium na wydobycie gazu łupkowego. Zapowiada się więc ciekawa debata. W załączeniu przesyłamy agendę w języku francuskim.

To początek jesiennej ofensywy łupkowej. Już po kwietniowej debacie, która była pierwszą okazją do wymiany opinii na temat raportu Sonika, okazało się, że między różnymi grupami politycznymi występują duże rozbieżności w podejściu do tej tematyki i w ocenie korzyści, jakie Europa miałaby odnieść z wykorzystania potencjału złóż gazu niekonwencjonalnego. W środę 19. września parlamentarna Komisja Ochrony Środowiska głosować będzie nad raportem Posła Sonika dot. aspektów środowiskowych wydobycia gazu i ropy łupkowej. Głosowanie na forum PE prawdopodobnie już w trakcie październikowej sesji plenarnej. Aktualne informacje pojawiać się będą na stronie www.boguslawsonik.pl.

Załączniki