Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Wczoraj, tj. 28 maja br.  w Komisji Europejskiej odbyła  się  konferencja organizowana przez Biuro Doradców przewodniczącego  Komisji Europejskiej  José Manuel Barroso pod tytułem „Shale gas: What are the implications for Europe scompetitiveness”? W debacie udział wzięli Olli Rench   Komisarz ds. gospodarczych i walutowych oraz Günther Oettinger Komisarz ds. Energii.

Z Komisji Europejskiej płynie pozytywny przekaz jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego w Europie. Obaj komisarze podczas swoich wystąpień i w trakcie debaty podkreślali,  że w podejściu do polityki klimatyczno-energetycznej  potrzeba więcej realizmu i dostosowania ambicji związanych z osiągnięciem celów klimatycznych do istniejącej sytuacji gospodarczej w Europie . Odpowiedzią na rosnące w Europie ceny energii, i zwiększające się uzależnienie od dostawców zewnętrznych powinno być właśnie wykorzystanie potencjału jaki daje komercyjne wydobycie rodzimych zasobów zarówno konwencjonalnych jak i nie konwencjonalnych. Europa nie może odbierać sobie tej szansy, gaz, w tym gaz łupkowy jest paliwem o wiele czystszym niż węgiel, w dłuższej perspektywie może przyczynić się do redukcje emisji i  stać się istotnym elementem europejskiego miksu energetycznego. Opinie tą  podczas debaty podzieli wybitni goście jak Profesor Oxfordu Dieter Helm, prof. Alan Riley z City University z Londynu  oraz przedstawiciel przemysłu  chemicznego i wydobywczego.

Podczas konferencji obecni byli także przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. klimatu i środowiska. W swoich wystąpieniach podkreślali, że gaz łupkowy może być szansą dla Europy ale tylko pod warunkiem spełnienia najwyższych standardów środowiskowych, i pełnej transparentności działań operatorów.

Przedstawiciele KE pracują i analizują czy w kwestii harmonizacji i zapewnienia bezpieczeństwa środowiskowego potrzebna jest nowelizacja istniejących już przepisów, czy należy wydać zestaw najlepszych praktyk albo zaproponować osobną dyrektywę. Odpowiedź na to pytanie poznamy pod koniec  2013. roku.

Program debaty znajdą Państwo w załączeniu.

Więcej w temacie gazu łupkowego znajdą Państwo tutaj.

Załączniki