Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Prestiżowa Nagroda im. Sacharowa jest przyznawana przez Parlament Europejski osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce o prawa człowieka i demokrację. Swoje nominacje mogą zgłaszać frakcje polityczne w PE lub co najmniej 40 deputowanych.

Dotychczas do  nagrody zostali zgłoszeni m.in. białoruscy więźniowie polityczni. Są to konkretnie trzy osoby, które mają reprezentować wszystkich więźniów politycznych: szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej, były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, odbywający wyrok 6 lat kolonii karnej i działacz Młodego Frontu Eduard Łobau, skazany na 4 lata pozbawienia wolności.

Pozostali kandydaci to 16 – letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która stała się symbolem walki o prawa dzieci i kobiet w krajach islamskich, jak również słynna ostatnio postać Edward Snowdena, który przekazał mediom informacje na temat elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne USA i krajów europejskich.

Laureat tegorocznej nagrody zostanie wyłoniony w październiku, a uroczyste wręczenie będzie miało miejsce w listopadzie podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.