Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Przewodniczący PE Martin Schulz, szef KE José Manuel Barroso oraz przedstawiciel cypryjskiej prezydencji Andreas Mavroyiannis, symbolicznie przekazali pokojowego Nobla przyznanego Unii Europejskiej, na ręce 20 obywateli Europy. Uroczysta ceremonia przekazania nagrody odbyła się na dzisiejszym posiedzeniu w Strasburgu. 

Z tej okazji przewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił przemówienie skierowane do wszystkich obywateli UE. Przypominał w nim, że „Panujący w Europie pokój, to zasługa Unii Europajskiej”, a pokoju nie można traktować, jako czegoś, co jest nam dane bezwarunkowo i na zawsze.

Podkreślił także, że ta nagroda jest zaszczytem i ostrzeżeniem – „Nie możemy w żaden sposób zagrozić naszej historycznej spuściżnie i spokojnej, pokojowej przyszłości naszych dziecie” – mówił do zgromadzonych gości.

W ramach uroczystości, w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zorganizowana została wystawa poświęcona Pokojowej Nagrodzie Nobla.

W Oslo uroczysta ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej odbyła się w poniedziałek. Nagrodę odebrali szefowie instytucji unijnych i czwórka Europejczyków, którzy wygrali konkurs zorganizowany przez instytucje UE i Europejskie Forum Młodzieży. Była wśród nich Polka, 21-letnia studentka z Gdańska, Ilona Zielkowska, której serdecznie gratulujemy!