Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

16 grudnia 2009, 23:00

1261042965

W najbliższych latach Niemcy przekażą 60 mln euro na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau utworzonej wiosną br. przez prof. Władysława Bartoszewskiego.
Fundusze te umożliwią sfinansowanie prac konserwatorskich w byłym niemieckim obozie Auschwitz i według słów dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego pozwolą zaplanować długofalowe działania, mające na celu zachowanie miejsca pamięci.

Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie 120 mln euro na fundusz wieczysty, z którego odsetki pozwolą sfinansować szeroko zakrojone prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
W zeszłym roku w związku z dramatyczną sytuacją finansową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dyrekcja Muzeum zaapelowała o międzynarodową pomoc finansową, która pomoże uchronić obiekty byłego obozu koncentracyjnego przed popadnięciem z ruinę. Poseł Bogusław Sonik zwrócił się wówczas do Przewodniczącego Grupy EPL-ED Josepha Daula z apelem o przedstawienie na sesji Parlamentu projektu stałej dotacji finansowej dla Muzeum. W styczniu 2009 r. poseł Sonik wystosował apel o pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych Muzeum do prezydencji czeskiej oraz Komisji Europejskiej.