Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Kończący się rok nie był zanadto pomyślny dla przyszłości gazu łupkowego w Polsce, ale z drugiej strony mogło być jeszcze gorzej. (…)

Eksperci narzekają, że przygotowania do wydobycia gazu z łupków w Polsce idą za wolno. Są problemy z finansowaniem, podziałem kompetencji i klimatem do inwestowania, a liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce spadła o 18 ( jest ich obecnie 97). Z poszukiwań wycofały się Exxon Mobil, Marathon Oil oraz Talisman Energy, wielkie zagraniczne koncerny. Fatalne jest też to, że kolejne przedsiębiorstwa nie wykluczają pozbycia się koncesji w naszym kraju. Z poszukiwań gazu łupkowego zamierza się wycofać m.in. włoska Eni.

– Nie ulega wątpliwości, że odwiertów wykonano za mało, w sumie nieco ponad 50, a przydałoby się, by było ich co najmniej 5-krotnie więcej – mówi Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego (PO)Ale jednocześnie przekonuje, by spokojnie oceniać dokonania tegoroczne w sprawie łupków. – Bilans jest złożony. Kilka rzeczy pozytywnych się zdarzyło, a kilka negatywnych z punktu widzenia interesu Polski. Przełomu nie było – kwituje.

czytaj więcej w:

Źródło: „Dziennik Polski”, 27 grudnia 2013