Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Zarząd województwa małopolskiego zadecydował – zakaz dla węgla, ciężkiego oleju opałowego i drewna. Dopuszczalne tylko gaz, olej, ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrycznej. Przegłosowany wczoraj nowy projekt uchwały trafi pod obrady sejmiku wojewódzkiego 25 listopada.

Zmiana stanowiska zarządu to efekt konsultacji społecznych, które zakończyły się w ubiegły czwartek. W ich trakcie mieszkańcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za zakazem.

Przypomnimy: w październiku zarząd przygotował projekt uchwały, w której wbrew wcześniejszym deklaracjom nie zakazał, lecz jedynie ograniczył palenie węglem do pieców, których emisja nie przekracza 40 miligramów na metr sześcienny. To wywołało burzę wśród mieszkańców. Były antysmogowy marsz, pisma do zarządu, lobbowanie za lub przeciwko ograniczeniom przez różne grupy i listy do urzędu marszałkowskiego.

Wczorajsza zmiana decyzji i związany z nią nowy projekt uchwały otwiera więc drogę do spadku Krakowa z wysokiej pozycji w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.