Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

10 września 2007, 22:00

Sacharov

W rocznicę wydarzeń na World Trade Center Parlament Europejski ogłosił nominacje do tegorocznej Nagrody im. Alexndra Sacharova. Joseph Daul, przewodniczący frakcji EPP-ED, w imieniu grupy zgłosił kandydaturę Anny Politkowskiej, rosyjskiej dziennikarki, zamordowanej 7 października 2006 roku.

Co roku grupy polityczne w Parlamencie i indywidualni posłowie zgłaszają kandydatów. W tym roku na liście znalazło się pięć nazwisk:

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I,

chińscy dysydenci, Zeng Jinyan i Hu Jia,

obrończyni praw afgańskich kobiet, Joya Malalai,

sudański prawnik, Salih Mahmoud Osman,

rosyjska dziennikarka Anna Politkowska (pośmiertnie).

Spośród tych nominacji parlamentarne komisje Spraw zagranicznych i Rozwoju wyłonią 24 września, na wspólnym posiedzeniu trzech finalistów. Przewodniczący grup politycznych (tworzących wspólnie organ zwany Konferencją Przewodniczących) wybiorą spośród nich zwycięzcę. Ostateczny werdykt poznamy 25 października.

Nagroda jest formalnie ogłaszana i przyznawana przez Przewodniczącego Parlamentu podczas sesji plenarnej, zawsze w okolicach 10 grudnia – rocznicy podpisania przez Narody Zjednoczone Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Zwycięzca otrzymuje dyplom i 50 tysięcy euro. W tym roku ceremonia odbędzie się 11 grudnia.

Nagroda Parlamentu Europejskiego, której patronuje radziecki dysydent Andrzej Sacharow, została ustanowiona w 1988 roku. Jest przyznawana za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach:

-obrona praw człowieka i podstawowych wolności, w szczególności wolności słowa

-obrona praw mniejszości

-poszanowanie prawa międzynarodowego

-rozwój demokracji i praworządności.

Nagroda jest przyznawana osobom, stowarzyszeniom lub organizacjom bez względu na ich narodowość i siedzibę.

źródło: www.europarl.europa.eu