Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

9 października 2012, 14:00

Współprzewodniczący frakcji zielonych w Parlamencie Europejskim, Daniel Cohn-Bendid, oraz przewodniczący frakcji liberałów, Guy Verhofstadt wydali właśnie książkę-manifest federalistyczny zatytułowaną „Debout l’Europe!”, co można przetłumaczyć jako „Powstań Europo!”. Cohn-Bendid i Verhofstadt powiadają: dotychczasowe metody reform instytucjonalnych mające na celu wprowadzić do Unii metodę wspólnotową, kosztem metody międzyrządowej, nie sprawdziły się, ponieważ koniec końców zawsze inicjatywę przejmowały państwa. Teraz trzeba trzymać się ściśle ścieżki demokratycznej i parlamentarnej, oprzeć się na federalistycznym nurcie w europejskiej opinii publicznej, stworzyć UE jako federację i wreszcie mając z głowy debatę o instytucjach, zająć się tworzeniem wspólnej europejskiej polityki.


Bo w ostatecznym rachunku chodzi o to – mówi Cohn-Bendid w rozmowie z radiem „France Inter” – żeby Europa odzyskała znaczący głos w świecie (globalizacja, rynki wschodzące), w którym jej znaczenie systematycznie zanika. A jeśli Europa ma mieć znaczący głos, to musi mieć wspólną politykę, to zaś wymaga wspólnych instytucji. W wywiadzie dla „Lepoint.fr” tłumaczy mechanikę procesu federalizacji, jak ją sobie wyobraża: „Proponujemy, żeby w czasie najbliższych wyborów [w 2014 r.] do Parlamentu Europejskiego [zarazem] wybrać przewodniczącego Komisji, podczas gdy do tej pory jest on wybierany przez szefów państw i rządów. Po tych wyborach stworzona zostanie konstytuanta, która opracuje europejską konstytucję, a następnie odbędzie się europejskie referendum. Rezultatem będzie zbudowanie federalnej Unii” (http://www.lepoint.fr/politique/daniel-cohn-bendit-debout-l-europe-02-10-2012-1512338_20.php).

Kierunek myślenia Cohn-Bendida i Verhofstadta podtrzymuje „Mediapart.fr”, w którym czytamy: „Pokazują oni [autorzy „Debout l’Europe!”] do jakiego stopnia jest szaleństwem wierzyć, że Europa może być sumą państw narodowych w świecie zglobalizowanym. (…) W rzeczy samej autorzy wyjaśniają nam, że świat się zmienił, że musimy wspólnie posuwać się do przodu, jeśli chcemy kontynuować postęp. Ekologiczny deputowany przypomina, że >>państwo narodowe było postępem wobec feudalizmu, konstrukcja ponad-narodowa jest postępem wobec państwa narodowego. Teraz chodzi o stworzenie subkontynentalnej konstrukcji politycznej<< (http://www.lepoint.fr/politique/daniel-cohn-bendit-debout-l-europe-02-10-2012-1512338_20.php).

„La Tribune” zauważa, że książka-manifest dwóch popularnych eurodeputowanych ma szansę być poważnym punktem odniesienia w debacie, bo ukazuje się w szczególnym momencie: tuż przed szczytem UE poświęconym kwestiom instytucjonalnym (http://www.latribune.fr/actualites/economie/union-europeenne/20121002trib000722479/la-croisade-federaliste-d-un-liberal-belge-et-d-un-ecologiste-franco-allemand.html).

Źródło: Blog Bogusława Sonika, 9. października 2012