Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Znamy finalistów, którzy powalczą o tegoroczną Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego. Będzie to belgijski “The Broken Circle Breakdown”, angielski “The Selfish Giant” oraz włosko-francuski film “Miele”. Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX ma promować europejską kinematografię i pobudzać debatę o wartościach i aktualnych problemach społecznych. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie na podstawie głosów eurodeputowanych.

Finalistów przedstawili 23 lipca w Rzymie wiceprzewodniczący PE Gianni Pitella oraz deputowana Silvia Costa. Trzy finałowe filmy wybrane zostały przez specjalne jury spośród 10 nominowanych, ogłoszonych podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach.

Finaliści:

• “Miele”, Valeria Golino – Włochy, Francja

“Miele” opowiada o kobiecie, która pomaga osobom śmiertelnie chorym odejść z tego świata i jej relacjach z nowym „klientem” – całkowicie zdrowym mężczyzną.

• “The Broken Circle Breakdown”, Felix van Groeningen – Belgia

Fabuła “The Broken Circle Breakdown” skupia się na niezwykłej historii miłosnej Elise i Didiera, którzy muszą zmagać się z poważną chorobą córki.

• “The Selfish Giant”, Clio Barnard – Wielka Brytania

Film jest współczesną baśnią o przyjaciołach i chciwości jednego z nich, która wkrótce doprowadza do tragedii.

Zwycięzcę wybiorą członkowie Parlamentu Europejskiego w głosowaniu. Filmy będą wyświetlane w 28. państwach członkowskich podczas „Dni Filmowych LUX”. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej ceremonii w grudniu.