13 czerwca 2006, 22:00

W ramach kontynuacji projektu sprzed roku, z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika oraz stowarzyszenia „Maj 77”, dnia 07.06.2006 odbyła się w Krakowie konferencja „Kuba Doświadczenia Totalitaryzmu”.

Stolica Małopolski gościła znane osobistości z całego świata. Konferencja została podzielona na dwa panele. Pierwszy z nich poprowadził gospodarz Bogusław Sonik, który w ramach wstępu podkreślił problem łamania praw człowieka na Kubie: „Mówienie o relacjach z Kubą było przez wiele lat mówieniem o pewnym micie. Mit rewolucji, która wygrała, o jej ikonach; Che Guevara, Fidel z cygarem – takie natchnienie dla 68 roku. Gościem specjalnym była Yolanda Huerga Cedeno, inicjatorka ruchu Damas de Blanco, która przybliżyła tłumnie zgromadzonym słuchaczom kubańskie wydarzenia z marca 2003 roku. Szczególnie interesująca okazała się być opowieść o korzeniach ruchu Kobiety w Bieli, powstałego w ramach opozycji przeciwko polityce Fidela Castro wobec zatrzymanych przed trzema laty 75 dysydentów. Kolejnym przemawiającym był Boris Luis Santa Coloma z organizacji. „Kuba – Demokratische Zukunft, Berlin”.

Przedstawił sylwetkę opozycjonisty Oswalda Paya, jednego z dysydentów, który głośno określa demokratyczne potrzeby Kuby, pisze o wspólnym dialogu oraz promowaniu wolności. Kristina Prunerova jako przedstawicielka praskiej fundacji „People in Need” mówiła głównie o poparciu dla Kubańskich demokratów i wszystkich przejawów oporu wobec totalitarnego reżimu. Z kolei Mirella Panek, rzeczniczka prasowa Amnesty International przedstawiła raport AI dotyczący łamania praw człowieka.

Drugi panel prowadził Jarosław Gowin (senator RP); w swoim przemówieniu podkreślał wagę walki o demokrację samą w sobie, bez podziałów na miękkie czy twarde metody. Jako pierwszy zabrał głos Ricardo Carreras Lario, przedstawiciel „Spanish Solidarity with Cuba”. Jego zdaniem zupełnie ignorowanym tematem jest zrównoważona turystyka, która w znaczący sposób mogłaby przyczynić się poniekąd do obalenia reżimu w Polsce. Z kolei eurodeputowany Józef Pinior przedstawił strategię Unii Europejskiej oraz jej stanowisko wobec Kuby, które ostatnio wywoływało wiele kontrowersji. Panel zakończyło przemówienie Omara Lopeza Montenegro z organizacji „Cuban American National Foundation” wskazujące na pomijany problem potrzeb zwykłych Kubańczyków. Mówił o braku wolnego rynku i dramatycznej sytuacji związanej z niestabilną polityką monetarną Kuby.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy oraz skłoniła do dyskusji przybyłych. Kością niezgody stało się pytanie o demokratyczne korzenie na Kubie. Po konferencji z inicjatywy Posła Bogusława Sonika powstała idea stworzenia Kartki pocztowej wysyłanej przez obywateli polskich do Fidela Castro, z prośbą o wypuszczenie więźniów sumienia. Odbył się także specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Cuba Libre”.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna autorstwa Arkadiusza Zbizka. Patronat medialny objęła Gazeta Wyborcza, tygodnik „Ozon” oraz Radio Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *