Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

13 czerwca 2006, 22:00

W ramach kontynuacji projektu sprzed roku, z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika oraz stowarzyszenia „Maj 77”, dnia 07.06.2006 odbyła się w Krakowie konferencja „Kuba Doświadczenia Totalitaryzmu”.

Stolica Małopolski gościła znane osobistości z całego świata. Konferencja została podzielona na dwa panele. Pierwszy z nich poprowadził gospodarz Bogusław Sonik, który w ramach wstępu podkreślił problem łamania praw człowieka na Kubie: „Mówienie o relacjach z Kubą było przez wiele lat mówieniem o pewnym micie. Mit rewolucji, która wygrała, o jej ikonach; Che Guevara, Fidel z cygarem – takie natchnienie dla 68 roku. Gościem specjalnym była Yolanda Huerga Cedeno, inicjatorka ruchu Damas de Blanco, która przybliżyła tłumnie zgromadzonym słuchaczom kubańskie wydarzenia z marca 2003 roku. Szczególnie interesująca okazała się być opowieść o korzeniach ruchu Kobiety w Bieli, powstałego w ramach opozycji przeciwko polityce Fidela Castro wobec zatrzymanych przed trzema laty 75 dysydentów. Kolejnym przemawiającym był Boris Luis Santa Coloma z organizacji. „Kuba – Demokratische Zukunft, Berlin”.

Przedstawił sylwetkę opozycjonisty Oswalda Paya, jednego z dysydentów, który głośno określa demokratyczne potrzeby Kuby, pisze o wspólnym dialogu oraz promowaniu wolności. Kristina Prunerova jako przedstawicielka praskiej fundacji „People in Need” mówiła głównie o poparciu dla Kubańskich demokratów i wszystkich przejawów oporu wobec totalitarnego reżimu. Z kolei Mirella Panek, rzeczniczka prasowa Amnesty International przedstawiła raport AI dotyczący łamania praw człowieka.

Drugi panel prowadził Jarosław Gowin (senator RP); w swoim przemówieniu podkreślał wagę walki o demokrację samą w sobie, bez podziałów na miękkie czy twarde metody. Jako pierwszy zabrał głos Ricardo Carreras Lario, przedstawiciel „Spanish Solidarity with Cuba”. Jego zdaniem zupełnie ignorowanym tematem jest zrównoważona turystyka, która w znaczący sposób mogłaby przyczynić się poniekąd do obalenia reżimu w Polsce. Z kolei eurodeputowany Józef Pinior przedstawił strategię Unii Europejskiej oraz jej stanowisko wobec Kuby, które ostatnio wywoływało wiele kontrowersji. Panel zakończyło przemówienie Omara Lopeza Montenegro z organizacji „Cuban American National Foundation” wskazujące na pomijany problem potrzeb zwykłych Kubańczyków. Mówił o braku wolnego rynku i dramatycznej sytuacji związanej z niestabilną polityką monetarną Kuby.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy oraz skłoniła do dyskusji przybyłych. Kością niezgody stało się pytanie o demokratyczne korzenie na Kubie. Po konferencji z inicjatywy Posła Bogusława Sonika powstała idea stworzenia Kartki pocztowej wysyłanej przez obywateli polskich do Fidela Castro, z prośbą o wypuszczenie więźniów sumienia. Odbył się także specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Cuba Libre”.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna autorstwa Arkadiusza Zbizka. Patronat medialny objęła Gazeta Wyborcza, tygodnik „Ozon” oraz Radio Kraków.