Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

6 czerwca 2006, 22:00

Zaproszeniefront1

Zorganizowana już po raz drugi konferencja z cyklu Kuba- doświadczenie totalitaryzmu, zgromadziła wybitnych panelistów z kraju i zagranicy. Gościem specjalnym była przedstawicielka DAMAS DE BLANCO, Pani Yolanda Huergo Cedño. Podczas konferencji debatowano nad fenomenem ruchów opozycyjnych oraz próbowano odpowiedzieć na pytanie o politykę świata wobec Kuby

W pierwszym panelu poprowadzonym przez Posła do Parlamentu Europejskiego Boguslawa Sonika, mogliśmy bliżej poznać codzienność Kubańczyków oraz ich pokojową walkę z reżimem Castro. Pani Yolanda Huerga Cadeno opowiedziała zebranym o trudach walki oraz o sile wspólnoty, jaką można poczuć dzięki jedności, którą tworzy opozycyjny ruch DAMAS DE BLANCO. Zaangażowanie DAMAS DE BLANCO zyskało wielkie poparcie międzynarodowe. „Za publiczne mówienie tego, czego nie mogą mówić więźniowie polityczni na Kubie” otrzymały nagrodę Parlamentu Europejskiego imienia Sacharowa na rzecz wolności myśli (2005r.).

Z sylwetką kubańskiego opozycjonisty Oswalda Paya zapoznał nas Borris Luis Santa Colom. Przedstawił nam projekt Todos Cubanos, stanowiący pierwszy krok do wolności oraz wspólnego dialogu między mieszkańcami Kuby.

Kristina Prunelowa,z organizacji People in Need, podkreślając ważność ruchu Damas de Blanco nawoływała do wsparcia ruchów dyplomatycznych oraz potrzeby dzielenia się doświadczeniem, jak i budowaniu solidarności.

Na zakończenie pierwszej sesji Mirella Panek reprezentująca Amnesty International przedstawiła wstrząsający raport o łamaniu praw człowieka na Kubie.

Podczas drugiej sesji prowadzonej przez Senatora RP Jarosława Gowina, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie Co złamie reżim Fidela Castro: amerykańskie sankcje czy europejskie „miękkie oddziaływanie”.

Ricardo Carreras Lario szczególny nacisk położył na aktywną turystykę, która mogłaby przyczynić się do budowania silnej opozycji, a w rezultacie do obalenia reżimu. Aktywne wsparcie świata jest dowodem solidarności dla mieszkańców Kuby.

Józef Pinior, Poseł do Parlamentu Europejskiego zapoznał zebranych ze strategią Unii Europejskiej. Podkreślił jak ważna jest mądra i konsekwentna polityka wobec Kuby.

Oczekiwania zwykłych Kubańczyków przedstawił nam natomiast Omar Lopez Montenegro – Cuban American National Foundation, USA. Opowiadał również o tym jak reżim kubański łamie godność ludzką oraz raz jeszcze podkreślił siłe ruchów opozycyjnych.

Konferencji towarzyszyła wystawa autorstwa Artura Zbiżka, która zwracała naszą uwagę na obecną sytuację ekonomiczną i polityczną na Kubie.

Film Cuba libre który mogliśmy zobaczyć tuż po konferencji przedstawiał sylwetkę Kubańskiego opozycjonisty Oswalda Paya.

Galeria

Zbizek_zdjecie1

“Let Cuba open to the world. Let the world open to Cuba,” John Paul II