Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W związku z ustąpieniem ze stanowiska obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Nikiforosa Diamandourosa 1 października 2013, podczas lipcowej sesji plenarnej Parlament Europejski przeprowadzi wybory na jego następcę. Podczas majowej sesji plenarnej ogłoszono nazwiska sześciu kandydatów:

18 czerwca Komisja Petycji zorganizowała wysłuchanie, na którym kandydaci mieli okazję zaprezentować się, uzasadniając dlaczego najlepiej sprawdziliby się na stanowisku.  W zeszłym tygodniu kandydaci gościli również na posiedzeniach poszczególnych frakcji politycznych. Podczas głosowania w środę posłowie wybiorą najlepszego kandydata, który będzie sprawował urząd do końca bieżącej kadencji.

Należy przypomnieć jak ważny jest urząd Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego obywatele, a także przedsiębiorstwa, związki i organizacje europejskie mogą zgłaszać skargi przeciw instytucjom unijnym. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich rozpatruje skargi obywateli i w przypadku niewłaściwego funkcjonowania instytucji unijnych decyduje o należytym zadośćuczynieniu.