Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

24 listopada 2009, 23:00

Parlament Europejski przyjał rezolucję, która jednoczesnie stanie sie mandatem negocjacyjnym eurodeputowanych na grudniowa konferencję klimatyczną w Kopenhadze. Jedynym polskim delegatem z PE bedzie Bogusław Sonik (PO).

„Europa pokazala, ze ma ambitne plany, które jest gotowa realizować, natomiast póki nie ma ogólnego, światowego porozumienia co do celów, jakie chcemy osiagnac, negocjator nie powinien odkrywac wszystkich swoich kart. Ubiegaliśmy się o bardziej realistyczne podejście do zobowiazań finansowych UE, jak i pułapów emisji CO2, które chcemy osiagnać” powiedział Bogusław Sonik.

Bogusław Sonik i Jolanta Hibner z Klubu Polskiego EPL zlozyli szereg poprawek do rezolucji. „Doprecyzowalismy definicję krajów rozwijajacych sie, które najbardziej potrzebują wsparcia w walce z ociepleniem klimatu. Indie, Chiny i Brazylię uznajemy za rynki wschodzace, niepodlegajace pod definicję krajów rozwijajacych się. Wierzę, że rezolucja PE pomoze UE mówić wspólnym głosem podczas grudniowej konferencji klimatycznej” powiedziała Jolanta Hibner (PO) wspólautorka poprawek. Rezolucja jest wynikiem przekonania, ze jedyną taktyka, jaką Europa powinna przyjać jest pójscie jak najdalej: należy podnieść pułap pomocy dla najbiedniejszych państw do 30 mld euro, a emisje CO2 ograniczyć o 30 proc. do 2020 roku. Taka strategia ma przekonać inne kraje do podjecia równie ambitnych zobowiazań.

Rezolucja przeszła dużą iloscią głosów – za było 516 poslów, przeciw 92, wstrzymało się 70. Głosowanie było imienne. Debata nad rezolucją odbyła się wczoraj (24.11.09) podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Dalszych informacji udziela: Biuro Prasowe EPL

Katarzyna Klaus +32/484.138.359