Gaz łupkowy w projekcie przyszłorocznych prac KE
25. października 2012
Komisja Europejska opublikowała program przyszłorocznych prac, w których znalazła się zapowiedź nowych regulacji ws. wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. To pierwszy tak konkretny sygnał ze strony KE, choć nie wiadomo jeszcze, czy stanowisko tej instytucji przyjmie legislacyjną czy nie legislacyjną formę.
Ta zapowiedź z pewnością zmobilizuje zarówno przeciwników jak i zwolenników gazu łupkowego, dlatego tak ważne jest teraz, aby rzetelne, naukowe informacje zostały wzięte pod uwagę w zapowiadanych konsultacjach społecznych.
Jak wskazuje Poseł Sonik, na ostateczną decyzję KE o tym co dalej robić ws. gazu łupkowego będzie miało wpływ kilka czynników. Przede wszystkim stanowisko Parlamentu Europejskiego, które zostanie wyrażone w dwóch raportach głosowanych na listopadowej sesji plenarnej. Pierwszy z nich – dokument przygotowany przez Komisję Przemysłu i Energii skupia się na energetycznych aspektach wydobycia. Z kolei raport przygotowany przez Posła Sonika w Komisji ENVI, zwraca uwagę na środowiskowe skutki eksploracji gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Oba raporty stoją wyraźnie na stanowisku, że nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów, a dotychczasowe prawo dostatecznie reguluje poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego. To jednak, w jakim ostatecznie kształcie zostaną przyjęte będzie implikować kolejne działania podejmowane przez Komisję. Wiadomo już, że zapowiada się burzliwa i trudna debata, dlatego konieczna jest mobilizacja sił przed sesją plenarną, aby nie dopuścić do wprowadzenia niekorzystnych poprawek. Jak podkreśla Sonik, musimy również zabiegać o to, aby polskie doświadczenia, związane z procesem poszukiwawczym, były wzięte pod uwagę, ponieważ w Europie mamy największe doświadczenie w tym zakresie.