Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik informuje, że po raportach Parlamentu Europejskiego oraz konsultacjach społecznych przeprowadzonych prze Komisję Europejską teraz Komitet Regionów postanowił zając się kwestią gazu łupkowego. W swoim raporcie Komitet Regionów skupi się głownie na aspektach i obowiązkach bezpośrednio dotyczących władz lokalnych i regionalnych związanych z wydobycia gazu niekonwencjonalnego.
– Po raz pierwszy w Europie mamy sytuacje, w której prace poszukiwawcze mają miejsce tak blisko ludzi i to własne ten fakt budzi największe kontrowersje. Rola samorządów jest tutaj niezwykle istotna. Dlatego uważam ze podjęcie przez Komitet Regionów tego tematu jest właściwym krokiem w budowaniu europejskiego konsensu na wszystkich szczeblach – komentuje Sonik.
Wczoraj podczas posiedzenia w Komisji Środowiska i Energii Komitetu Reginów, na którą członkowie zaprosili Sonika, poseł przekonywał, że gaz łupkowy to duże wyzwanie dla samorządów, ale równocześnie wielka szansa. Główna teza raportu Bogusław Sonika i rekomendacja dla sprawozdawcy i członków Komitetu Regionów to przyjęcie zasady ostrożnościowej. – Bo gaz łupkowy może być paliwem przyjaznym środowisku pod warunkiem spełniania najwyższych norm i standardów – powiedział Sonik.
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Komisji Europejskiej zwrócili uwagę, że w całym procesie kluczowa jest implementacja istniejącego prawa i przepisów i to w wymiarze lokalnym. Raport Komitetu Regionów będzie dla KE istotnym wkładem i elementem, który będzie chciała wziąć pod uwagę przy podejmowania inicjatywy dotyczącej wydobycia niekonwencjonalnych złóż w UE.
Raport Komitetu Regionów ma zostać opublikowany latem, a przyjęty na sesji plenarnej w październiku.
Przyjęty przez PE raportu o gazie łupkowych autorstwa Bogusława Sonika znajdą Państwo tutaj.