Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik informuje, że po raportach Parlamentu Europejskiego oraz konsultacjach społecznych przeprowadzonych prze Komisję Europejską teraz Komitet Regionów postanowił zając się kwestią gazu łupkowego. W swoim raporcie Komitet Regionów skupi się głownie na aspektach i obowiązkach bezpośrednio dotyczących władz lokalnych i regionalnych związanych z wydobycia gazu niekonwencjonalnego.

– Po raz pierwszy w Europie mamy sytuacje, w której prace poszukiwawcze mają miejsce tak blisko ludzi i to własne ten fakt budzi największe kontrowersje. Rola samorządów jest tutaj niezwykle istotna. Dlatego uważam ze podjęcie przez Komitet Regionów tego tematu jest właściwym krokiem w budowaniu europejskiego konsensu na wszystkich szczeblach – komentuje Sonik.

Wczoraj podczas posiedzenia w Komisji Środowiska i Energii Komitetu Reginów, na którą członkowie zaprosili Sonika, poseł przekonywał, że gaz łupkowy to duże wyzwanie dla samorządów, ale równocześnie wielka szansa. Główna teza raportu Bogusław Sonika i rekomendacja dla sprawozdawcy i członków Komitetu Regionów to przyjęcie zasady ostrożnościowej. – Bo gaz łupkowy może być paliwem przyjaznym środowisku pod warunkiem spełniania najwyższych norm i standardów – powiedział Sonik.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Komisji Europejskiej zwrócili uwagę, że w całym procesie kluczowa jest implementacja istniejącego prawa i przepisów i to w wymiarze lokalnym. Raport Komitetu Regionów będzie dla KE istotnym wkładem i elementem, który będzie chciała wziąć pod uwagę przy podejmowania inicjatywy dotyczącej wydobycia niekonwencjonalnych złóż w UE.

Raport Komitetu Regionów ma zostać opublikowany latem, a przyjęty na sesji plenarnej w październiku.

Przyjęty przez PE raportu o gazie łupkowych autorstwa Bogusława Sonika znajdą Państwo tutaj.