Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

17 maja 2012, 12:15

Zgodnie z przewidywaniami konsultacje w Atenach prowadzone przez prezydenta Karolusa Papouliasa nie uratowały kraju przed koniecznością powtórzenia wyborów. Co one przyniosą? Albo ponowny pat, albo przewagę radykalnie lewicowej partii Syriza. Czyli zakwestionowanie planu oszczędnościowego, a przecież na nim stoi porozumienie z wierzycielami Grecji.

Tak więc problem grecki znowu się zaostrza, o czym najwymowniej przekonują nas rosnące kursy franka, euro i dolara do złotego. Oczywiście nie tylko my mamy problem, mają go także duże gospodarki najbardziej wpływowych państw unijnych – Niemiec i Francji nie wyłączając.

W „Le Monde” wywiad z Danielem Cohn-Bendidem, współprzewodniczącym frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. Niegdysiejszy „Czerwony Danny” złości się na enuncjacje niektórych polityków europejskich, zwolenników cięć oszczędnościowych (jak Wolfgang Schäuble) zapowiadające możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. Jego zdaniem taka polityka prowadziłaby w ślepą uliczkę. Cohn-Bendid: „Straszenie Greków jest bez sensu. Nie można im powiedzieć, że nie ma alternatywy, jeśli nie zagłosują, jak należy. Trzeba znaleźć wyjście z sytuacji razem z nimi, nie po to, żeby opuścili euro, lecz żeby dotrzymali powziętych zobowiązań. Powinniśmy nawiązać dyskusję z PASOK i Nową Demokracją oraz dwoma formacjami dysydenckimi wywodzącymi się nich. Te ostatnie zakwestionowały porozumienie z wierzycielami. Ale z tymi czterema partiami musimy znaleźć sposób dogadania się tak, ażeby wypracować bardziej socjalny kalendarz [oszczędności], ażeby on towarzyszył realizowaniu memorandum, nawet jeśli byłoby ono nieco poluzowane. Trzeba to zrobić przed wyborami, bo inaczej nic się nie zmieni, jedynie przez używanie metody Coué [czyli autosugestii]. (…) Grecka scena polityczna zawaliła się. Chodzi o to, żeby dać Grekom sygnał nadziei. Jeśli zostawimy ich samych sobie, zaryzykujemy wojskowy zamach stanu” (http://www.lemonde.fr/economie/article/2012/05/10/si-on-laisse-les-grecs-se-debrouiller-seuls-on-risque-un-coup-d-etat-militaire-previent-daniel-cohn-bendit_1699248_3234.html).

Niemal równocześnie z wywiadem z Cohn-Bendidem pojawił się apel kilkudziesięciu europejskich osobistości o ratowanie strefy euro przez reformy typu federalistycznego. Inicjatorem apelu jest były doradca François Mitterranda – Jacques Attali, a wśród sygnatariuszy sporo figur ważnych na europejskiej szachownicy. Główna myśl analizy: praprzyczyną kryzysu jest zbudowanie unii monetarnej bez odpowiadających jej unii gospodarczej, fiskalnej i budżetowej. Główny wniosek: ratunkiem jest federalizm. Lektura obowiązkowa, zarówno dla zwolenników, jak i dla przeciwników proponowanych tu rozwiązań: http://www.eurofederation.eu/