Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

20 czerwca 2012, 12:00

Dzisiaj (w środę, 20 czerwca) upływa termin wyznaczony przez prezydenta Carolosa Papolulosa, liderowi zwycięskiej Nowej Demokracji, Antonisowi Samarasowi, dla sformowania rządu. Powtórzone w minioną niedzielę wybory parlamentarne przyniosły wyniki na tyle różne od poprzednich, że utworzenie większościowego rządu wydaje się możliwe. Pod warunkiem, że będzie to rząd wielkiej koalicji, obejmującej dwie największe i do niedawna konkurencyjne względem siebie partie: konserwatystów z Nowej Demokracji i socjalistów z PASOK. Rozważane jest wejście do koalicji partii Dimar (umiarkowana lewica) lub tylko udzielania przez te partię rządowi poparcia w parlamencie, ale bez wchodzenia jej przedstawicieli do gabinetu.

Podstawową kwestią toczących się w Atenach negocjacji politycznych jest stosunek Grecji do zachodnich wierzycieli. Partnerzy przyszłej koalicji chcą utrzymania Grecji w strefie euro, ale chcą też złagodzenia warunków, na jakich Grecję objęto drugim planem pomocowym. W tym kontekście „Le Monde” przytacza słowa lidera socjalistów, Evangelosa Vanizelosa: „Najważniejszym tematem nie jest skład rządu, ale skład narodowej ekipy negocjacyjnej, która spróbuje jak najlepiej renegocjować porozumienie pożyczkowe [z wierzycielami – przyp. „Le Monde”]. Zmobilizujemy wszystkie nasze kontakty międzynarodowe i całe nasze doświadczenie” (http://www.lemonde.fr/europe/article/2012/06/19/grece-pas-d-accord-de-coalition-en-vue-aujourd-hui_1721027_3214.html).

W tej kwestii spierają się też wierzyciele i liderzy Unii Europejskiej. „Euractiv.com” przywołuje twarde stanowisko Angeli Merkel, wyłożone podczas szczytu G-20 w Meksyku: „Żadne odstępstwo od planu reform nie będzie tolerowane, trzeba, żeby Grecja dotrzymała swoich zobowiązań<<, podkreśliła pani Merkel (…)”. Pewien cytowany przez „Euractiv.com” anonimowy funkcjonariusz UE uważa jednak, że pomysł, aby zachować w niezmienionej postaci warunki umowy, wynegocjowane przed drugim planem pomocowym, podczas gdy od tego czasu otoczenie ekonomiczne pogorszyło się, jest nie do utrzymania: „Sytuacja ekonomiczna zmieniła się, przychody fiskalne są mniejsze, rytm wdrażania reform spowolnił, podobnie jak rytm prywatyzacji. Jeśli nie zmodyfikuje się protokołu porozumienia, to wszystko przestanie działać”. (http://www.euractiv.com/fr/services-financiers/angela-merkel-sous-pression-quan-news-513427).

Wydaje się, że w Unii przeważa podejście dopuszczające pewne poluzowanie warunków planu pomocowego.

Źródło: Blog Bogusława Sonika, 20 czerwca 2012