Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

69 lat temu w okupowanej przez Niemców Warszawie podjęto ważną decyzję. Decyzję, za którą musiało przypłacić życiem wiele osób. Chęć poczucia wolności i obrona godności oraz honoru okazały się jednak silniejsze od strachu przed śmiercią. Dziś naszą patriotyczną powinnością jest oddać im hołd oraz uczcić ich pamięć. To oni odważyli się wyjść na barykady – dziś 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. było największą akcją zbrojną ruchu oporu w okupowanej przez nazistów Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej wspomagani przez ludność cywilną i harcerzy  prowadzili osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.

Jak co roku rocznica powstania jest obchodzona z czcią i zadumą. Wczoraj Prezydent Bronisław Komorowski przekazał rodzinom dziewięciu powstańców warszawskich Srebrne Krzyże Virtuti Militari, które zostały im nadane jeszcze w trakcie walk. Odznaczenia otrzymali również żyjący powstańcy.

Z kolei Jan Komasa, autor filmu „Miasto 44” opublikował w sieci apel, w którym zachęca, aby dziś o godz. 17 przy pomocy jakiegokolwiek sprzętu nagrywającego uwiecznić rocznicę godziny W. Filmy te należy później opublikować na serwisie Youtube, a następnie dodać link na profilu „Miasto 44” na Facebooku. Dzięki niemu twórcy obrazu będą mogli przeglądnąć amatorskie nagrania. Najlepsze z nich trafią do sekwencji końcowej „Miasta 44”.