Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Parlament Europejski opowiedział się  dzisiaj za obowiązkiem przeprowadzania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego.

 – Trudno codziennie odnosić same sukcesy. Wczoraj udało się przyjąć zrównoważony tekst dyrektywy tytoniowej. Dzisiaj natomiast niewielką przewagą głosów przyjęto poprawkę liberałów nawołującą do pełnej oceny oddziaływania na środowisko procesów poszukiwania gazu łupkowego z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego – komentuje Poseł Bogusław Sonik.

Przypomnijmy, że w lipcu komisja PE ds. środowiska wprowadziła do głosowanego dzisiaj projektu obostrzenia dotyczące poszukiwań gazu łupkowego w UE, choć zapisów takich nie proponowała wcześniej w tej dyrektywie Komisja Europejska.

– Gaz łupkowy rozbudził zarówno nadzieje jak i lęki. Nadzieje związane są z szansą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, natomiast lęki z oddziaływaniem wydobycia na środowisko. W najbliższym czasie te uczucia będą nadal się ze sobą ścierać – dodaje Sonik.

Obecnie rozpoczną się negocjacje projektu dyrektywy z krajami UE. Na jesieni KE przygotuje swoją wersję regulacji.