Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Demokracja3

Komisja spraw zagranicznych PE

22. listopada 2011

Eurodeputowani komisji spraw zagranicznych przygotowują raport w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Dzisiaj pierwsza wymiana opinii. W ślad za tym jak Radosław Sikorski i Catherine Ashton podpisali wspólny list, w którym zadeklarowali pozyskanie środków z budżetu unijnego, jak i ze zbiórki państw członkowskich, Parlament Europejski w ramach procedury konsultacji zajmie się szczegółami funduszu. 

Fundusz ma wspierać przemiany demokratyczne w krajach sąsiedztwa Unii, ale nie wyklucza się szerszego działania w przyszłości. Pomysł powołania funduszu zgłosił polski MSZ na początku roku. Następnie w czerwcu znalazł się w konkluzjach szczytu Rady Unii Europejskiej. W chwili obecnej PE będzie debatował nad jego ostatecznym kształtem, a nie nad tym, czy w ogóle powstanie.

Komisja spraw zagranicznych PE planuje przesłuchanie publiczne ws Funduszu na rzecz Demokratyzacji 8 grudnia w Brukseli. Głosowanie nad raportem w komisji spraw zagranicznych zaplanowane jest na 29 lutego 2012 r. Głosowanie plenarne odbędzie się podczas marcowej mini sesji plenarnej PE w Brukseli. (Źródło: Biuro Prasowe EPL)