Znamy tegorocznych finalistów Nagrody Sacharowa. Wśród uhonorowanych znaleźli się białoruscy więźniowie polityczni, których reprezentują: Aleś Bialacki, Eduard Lobau i Mykoła Statkiewicz; znany z ujawnienia skandalu PRISM Edward Snowden oraz Malala Yousafzai – młoda Pakistanka, walcząca o prawa kobiet i dostęp do edukacji.
Laureat zostanie wybrany już 10 października przez przewodniczącego PE Martina Schulza i liderów grup politycznych. Ceremonia wręczenia będzie miała miejsce 20 listopada w Strasburgu. Przypomnijmy również, że Poseł Sonik w wywiadzie dla Polskiego Radia optował za kandydaturą Pakistanki – Jej kandydaturę zgłosiły największe grupy grupy polityczne. Odważyła się walczyć o prawa kobiet na wyjątkowo trudnym terenie i ciężko za to zapłaciła.
Przedstawiamy również krótkie sylwetki tegorocznych laureatów:
Przeciwnicy autorytarnego reżimu
Reprezentują oni wszystkich białoruskich więźniów sumienia. Zostali aresztowani w 2010 r. podczas pokojowej demonstracji przeciwko ponownemu wyborowi Alaksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi. Bialacki jest dyrektorem Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”, Lobau aktywistą „Młodego Frontu”, a Statkiewicz był kandydatem na prezydenta w wyborach 2010.
Miał odwagę mówić
Edward Snowden to specjalista komputerowy i były współpracownik NSA i CIA, o którym stało się głośno, kiedy upublicznił ściśle tajne dane dotyczące amerykańskiego programu masowej inwigilacji mediów elektronicznych PRISM. W czerwcu 2013 rząd USA oskarżył go o szpiegostwo, kradzież i nieuprawnione wykorzystanie własności rządowej. W lipcu Snowden znalazł tymczasowy azyl w granicach Rosji.
Młoda bojowniczka o prawa kobiet
Malala Yousafzai – 16-letnia Pakistanka, która pięć lat temu rozpoczęła blogową walkę o prawo kobiet do edukacji, wolności oraz samostanowienia w dolinie Swat, gdzie talibowie zakazali dziewczynkom uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Szybko stała się na tyle poważnym zagrożeniem dla ekstremistów, że Ci zdecydowali się na przeprowadzenie zamachu w 2012 r. Dziewczynka przeżyła atak i stała się prawdziwym symbolem walki o prawa kobiet i szeroko dostępnej edukacji.