Analiza celów klimatycznych i ich wpływu na bezpieczeństwo energetyczne w Europie to jeden z tematów obrad ministrów ds. energii UE, które odbyły się wczoraj w Brukseli.
Cele klimatyczne powinny być przede wszystkim realne i w żaden sposób nie powinny zagrażać gospodarkom krajów europejskich. W dzisiejszych realiach Unia musi zwiększać niezależność energetyczną, a wygórowane standardy klimatyczne często są ku temu przeszkodą.
– Zamiast eliminować konkretne surowce opracowujmy technologie przyjaznego dla środowiska ich wykorzystywania – powiedział Jerzy Buzek.
Kluczową więc kwestią jest stworzenie i utrzymanie równowagi między polityką klimatyczną, a gospodarczą. Można to osiągnąć poprzez postawienie na przyjazne dla środowiska źródła energii takie jak gaz łupkowy. Europoseł Bogusław Sonik, autor raportu, który dał zielone światło dla wydobycia tego paliwa w Europie, często podkreśla kluczowe znaczenie gazu łupkowego dla bezpieczeństwa energetycznego.
– Gaz łupkowy to szansa na pozyskiwanie czystej i taniej energii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacje źródeł energii, co jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej w Europie Środkowo – Wschodniej. Czy nasze złoża okażą się opłacalne w przeciągu roku czy trzech lat, najważniejsze, że otwierają szansę na uniezależnienie Polski od zagranicznych dostaw. A od tego zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne – argumentuje europoseł.