Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

7 września 2011, 22:00

1315467750

W dniu dzisiejszym, we Wrocławiu rusza Europejski Kongres Kultury, jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji 2011. Podczas czterech dni trwania Kongresu odbędą się dziesiątki spotkań, wydarzeń artystycznych i projektów z udziałem ok. 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata.

Uroczyste otwarcie Kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad kongresem niemal od samego początku. Wygłosi on również wykład inauguracyjny i zaprezentuje swoją książkę o narodzinach i rozwoju pojęcia kultury, która powstała z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Kongresu został tak skonstruowany, aby zachęcał adresatów wydarzeń do czynnego w nich uczestnictwa. Program, oprócz dyskusji z udziałem europejskich intelektualistów i artystów, obejmuje spektakle teatralne i performance, koncerty, projekcje filmowe i dźwiękowe, wystawy z obszaru sztuk wizualnych, architektury i designu, a większość wydarzeń – zgodnie z formułą Kongresu, a także interdyscyplinarnym charakterem współczesnej sztuki – przekracza granice jednej dziedziny. Obok kameralnych projektów – takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe – odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności: pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F czy koncerty międzynarodowych gwiazd muzyki.

Wydarzeniem Kongresu będzie artystyczne spotkanie Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead, Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. W czasie Kongresu odbędzie się również prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.