19 października 2012, 11:15
„Więcej Europy” to hasło przewodnie zakończonego wczoraj w Bukareszcie 21. Kongresu statutowego Europejskiej Partii Ludowej. W trakcie jego trwania wybrano przewodniczącego i 10. wice-przewodniczących, sekretarza generalnego i skarbnika partii EPL. Funkcję zastępcy szefa frakcji ponownie obejmie polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. W rozmowie z polskimi dziennikarzami podkreślał znaczenie polskiego głosu we władzach tego ugrupowania. Wśród pozostałych dziewięciu wiceprzewodniczących są m.in. francuski komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier oraz włoski komisarz U ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani. Uczestnicy kongresu po raz kolejny powierzyli również kierownictwo partii dotychczasowemu przewodniczącemu, byłemu premierowi Belgii, Wilfriedowi Martensowi.
W trwającym do czwartku w Pałacu Parlamentu kongresie wzięli udział również m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także premierzy: Polski Donald Tusk, Hiszpanii Mariano Rajoy, Łotwy Valdis Dombrovskis czy Grecji Antonis Samaras. W spotkaniu uczestniczył również szef KE Jose Manuel Barroso.
Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Bukareszcie apelował Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja. Upomniał europejskich polityków, którzy jego zdaniem jednego dnia mówią „więcej Europy”, a drugiego opowiadają się za mniejszym budżetem europejskim, podziałem UE na kraje należące do strefy euro i te, które dopiero będą do niej wchodziły i wezwał, aby delegaci zebrani na Kongresie uwierzyli, że mają wpływ na swoich liderów. Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja, bo jeśli zatriumfuje hipokryzja, to ta wspólna Europa, nasze marzenie, marzenie tych, którzy chcieliby być w tej wspólnej Europie, okaże się fikcją, okaże się pustym sloganem – powiedział premier.
Również Jose Barroso apelował w środę o pogłębianie integracji strefy euro, co jego zdaniem jest niezbędne do podtrzymywania wspólnej waluty. Zaznaczał jednak, że integracja ta nie może doprowadzić do dalszych podziałów. Dodał też, że konieczny jest kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2014. Unijny budżet to najważniejszy instrument, którym dysponujemy na poziome europejskim w celu wspierania rozwoju – tłumaczył.
EPL skupia 73 ugrupowania z 40 państw Europy, w tym Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Frakcja EPL jest największa w Parlamencie Europejskim; zrzesza 271 europosłów z 26 krajów członkowskich. Polskę reprezentuje w niej 29 posłów wybranych z list PO i PSL.
Kongres EPL poprzedził trwający właśnie dwudniowy szczyt UE w Brukseli poświęcony pogłębianiu unii walutowej na podstawie propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. W odpowiedzi na obawy o podział Unii na dwie prędkości projekt wniosków szczytu zapewnia o otwartości na kraje spoza euro.