Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

W nawiązaniu do przypadającej 1 maja 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w poniedziałek 5 maja 2014 r. o g. 22.50 na antenie TVP 2 zostanie wyemitowany film „Punkt Oparcia” w reż. Anny Ferens. Film powstał według pomysłu i dzięki staraniom Posła Bogusława Sonika. Tytuł „Punkt Oparcia” nawiązuje do archimedesowskiej maksymy: Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię.

Premiera filmu odbyła się na początku 2014 roku w Parlamencie Europejskim. W marcu i kwietniu tego roku „Punkt oparcia” został pokazany w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej w Chicago, poprzez University of Michigan, Ann Arbor, University of Southern California, Los Angeles i Columbia University w Nowym Jorku.

Dokument jest częścią projektu: „Parlament Europejski – powrót Wschodu na Zachód” zrealizowanego przez Stowarzyszenia Maj 77’, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.

Film oparty na nigdy niepublikowanych materiałach archiwalnych pokazuje zaangażowanie europosłów w obronę więźniów politycznych z Polski, Estonii, Czechosłowacji, Rumunii oraz innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w latach 79 – 89’, kiedy były one częścią bloku sowieckiego.

Autorka Anna Ferens odwiedziła z kamerą bohaterów tamtych wydarzeń. W rezultacie powstał przejmujący film dokumentalny pokazujący drogę do wolności jaką przeszliśmy w ciągu ostatnich dekad.

Film ukazuje, że PE jest miejscem żywej debaty i autentycznych emocji w obronie wartości podstawowych.Dla demokratycznej opozycji był przez to bezcennym punktem oparcia.

Załączniki

https://web.archive.org/web/20190602050203/https://www.boguslawsonik.pl/system/files/1925/original/2014_02_13_Interia.pl_Sonik_Europoslowie_obnazyli_komunistyczny_terror.pdf?1398862318