Parlament Europejski zainaugurował dziś oficjalnie kampanię informacyjną przed przyszłorocznymi wyborami. Hasło kampanii – „Działaj. Reaguj. Decyduj.” ma za zadanie przekonać obywateli UE, że oddając swój głos w eurowyborach mogą znacząco wpłynąć na kształt podejmowanych decyzji w ramach Wspólnoty.
„Europejczycy mają poczucie, że proces podejmowania decyzji w UE nie jest zbyt dobry. Brakuje demokratycznej kontroli, bo rządy państw UE osiągają zgodę za zamkniętymi drzwiami. Z tym należy skończyć i Parlament Europejski, który stoi na straży praw obywateli, ma tu bardzo ważną rolę do odegrania” – przekonywała na konferencji prasowej w Strasburgu grecka eurodeputowana Anni Podimata z frakcji socjalistów i demokratów w PE.
Zainaugurowana dziś kampania informacyjna prowadzona będzie przez rok i obejmie swoim zasięgiem 28 krajów UE. Złożą się na nią cztery podstawowe etapy. Pierwszy z nich będzie miał za zadanie pokazać, jakie nowe uprawnienia nabył Parlament Europejski i co to oznacza dla sytuacji mieszkańców Unii. Druga faza, która potrwa od października do stycznia 2014 r., będzie ukazywała działania PE w ramach 5 dziedzin, a mianowicie: gospodarki, zatrudnienia, poprawy jakości życia, polityki finansowej oraz roli UE na świecie. Trzeci etap kampanii skoncentruje się już na przyszłorocznych wyborach, które to zostały wyznaczone na dni 22-25 maja. Czwarty i jednocześnie ostatni etap skupi się na działaniach nowego PE, który powoła nowego szefa Komisji Europejskiej.
Warto dodatkowo zaznaczyć, że dzięki Traktatowi Lizbońskiemu obywatele UE będą mieć po raz pierwszy wpływ na to, kto zostanie szefem Komisji Europejskiej. Zgodnie z Traktatem nominując nowego przewodniczącego KE w 2014 roku państwa Unii będą musiały bowiem wziąć pod uwagę wynik eurowyborów.