Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Posłowie debatowali dziś w obecności europejskiego komisarza do spraw polityki sąsiedztwa Stefana Fuele, o rosyjskich naciskach na kraje partnerstwa wschodniego a w szczególności destabilizacji wschodniej Ukrainy.

To jest przełomowy moment dla Partnerstwa Wschodniego, które Rosja próbuje zablokować, oraz przełomowy moment dla bezpieczeństwa europejskiego. Potrzebne są zdecydowane działania Unii Europejskiej. Rosja dokonuje inwazji Ukrainy na raty, a zadaniem Unii jest nie dopuszczenie do całkowitej aneksji. Wobec wciąż nasilającej się destabilizacji Ukrainy przez Rosję, konieczne jest zdecydowane działanie Zachodu, w tym natychmiastowe wprowadzenie zapowiadanych przez Unię Europejską sankcji ekonomicznych trzeciego stopnia wobec Rosji.

Konflikt z Rosją trwa zarówno w otwartej formie na terytorium Ukrainy, ale również w wymiarze gospodarczym z UE. Dotyka oczywiście bezpośrednio obywateli na terytorium Ukrainy. Jednak  pierwszymi ofiarami w wymiarze gospodarczym są Polska i Litwa, a szczególnie producenci żywności z tych krajów. Ukraina potrzebuje wsparcia UE ale potrzebują go również producenci żywności z Unii Europejskiej.

Parlament Europejski zagłosuje w czwartek nad rezolucją potępiającą rosyjskie naciski na kraje partnerstwa wschodniego a w szczególności destabilizacji wschodniej Ukrainy.