Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Czy raport anty-łupkowy będzie finansowany przez Komisje Europejską?  

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik dowiedział się, że brukselska organizacja pozarządowa ‘Friends of the Earth”, przygotował raport krytycznie odnoszący się do kwestii wydobycia gazu łupkowego. Nie ma w tym nic zaskakującego. Natomiast poważne zastrzeżenia budzi fakt, że na tę publikację organizacja ta uzyskała dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Dodatkowo z grantu przeznaczonego przez Dyrekcje Generalną ds. rozwoju w ramach, którego publikacje miały się skupiać na celach milenijnych oraz na kwestiach zrównoważonego rozwoju w subsaharyjskiej Afryce.

Skąd więc pomysł, aby w ramach tego projektu przygotować publikacji o łupkach i to w kontekście Europejskim?

Komisja Europejska na zapytanie odpowiada na razie wymijająco, że nie otrzymała jeszcze oficjalnie publikacji do rozliczenia, ale informacje jakie do  niej dochodzą budzą zastrzeżenia i wątpliwości. Możliwe więc, że KE cofnie dofinansowanie na tą publikacje.

– To tylko kolejny dowód na to, że stale należy KE patrzeć na ręce w kwestii łupków i szczegółowo monitorować wszystkie jej dziania. Zarówno te dotyczące legislacji, czy tak jak było w przypadku konsultacji społecznych a teraz w przypadku raportu – komentuje Bogusław Sonik.