Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

6 maja 2007, 22:00

Img_1014

7 maja 2007 roku o godzinie 18:00 w Klubie Pod Jaszczurami (Kraków, Rynek Główny 8) odbyło się spotkanie z twórcami SKS-u. W dyskusji udział brali Małgorzata Kotarba, Danuta Skóra, Liliana Sonik, Bogusław Sonik oraz Bronisław Wildstein. Spotkanie poprowadził Maciej Drogoń ze Stowarzyszenia Krzyk Wolności. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 30. rocznicy utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności pod hasłem „Bunt w imperium”.

Początek spotkania miał charakter informacyjny, wprowadzający w atmosferę tamtego okresu, życia studenckiego końca lat 70-tych. Goście opowiedzieli o działalności opozycji oraz związanymi z nią trudnościami, represjami ze strony władz, cenzurze. W drugiej części dyskusji głos został oddany publiczności. Były to również osoby związane z działalnością SKS-u w roku 1977, które wzięły w niej aktywny udział zadając pytania gościom oraz prezentując swoje stanowiska i przywołując wspomnienia.

Istotnym elementem, który wywołał duże zaskoczenie, był głos byłego członka Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, który w maju 1977 „dowodził” gwardią juwenaliową. Swoją obecnością oraz ujawnieniem się chciał oddać hołd Stanisławowi Pyjasowi, ówczesnym działaczom Studenckiego Komitetu Solidarności i przeprosić za wyrządzone im krzywdy.

W związku z tematyką spotkania został również poruszony bardzo aktualny problem lustracji. Wypowiedzieli się zarówno zaproszenie goście jak i osoby z publiczności, których bezpośrednio sprawa ta dotyka.

Podczas dyskusji aktualni studenci – członkowie Stowarzyszenia Krzyk Wolności – rozdawali uczestnikom koszulki z podobizną Stanisława Pyjasa oraz foldery informacyjne dotyczące obchodów rocznicy. Zebrani mogli również otrzymać bilety na koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, w wykonaniu jednego z najbardziej znanych zespołów reggae Habakuk, ku pamięci zamordowanego przed 30-tu laty studenta.