Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

31 maja 2012, 14:00

Autor:  wnp.pl (Marcin Szczepański)  |  31-05-2012

Do sukcesu w zakresie poszukiwań gazu łupkowego potrzebna i niezbędna będzie wiarygodna prezentacja medialna, firmowana przez rząd – powiedział podczas konferencji „Odpowiedzialna Energia. Inwestycje energetyczne – od protestu przez dialog do współpracy” europarlamentarzysta Bogusław Sonik.

Jego zdaniem kampania informacyjna powinna obejmować wszystkie aspekty związane z poszukiwaniami gazu łupkowego – technologiczne, ekologiczne i społeczne. – Nie wystarczą już lokalne spotkania i konsultacje – zaznaczył europarlamentarzysta.

Niezwykle istotne, jego zdaniem, jest by tę inicjatywę wziął na siebie rząd a nie zrzucał odpowiedzialność na poszczególne spółki. – Oczywiście to dobrze, że starają się one informować lokalne społeczności o charakterze prowadzonych prac, ale w oczach ludności firmy te zawsze będą podejrzewane o działanie wyłącznie na rzecz własnych interesów i brak obiektywizmu – zauważył.

Bogusław Sonik jest autorem raportu na temat gazu łupkowego przygotowanego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Kluczowym jego wnioskiem jest, że UE nie potrzebuje nowych przepisów prawnych dotyczących gazu łupkowego, a eksploatacja tego surowca nie jest niebezpieczna dla środowiska.

W swoim wystąpieniu dotknął również lobbingu antyłupkowego, jaki jest coraz bardziej widoczny także w Polsce. – Mamy do czynienia ze swego rodzaju eksportem antyłupkowej propagandy z Europy Zachodniej, głównie Francji. Środowiska, które przeforsowały moratorium na wiercenia z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego w tym kraju chcą powtórzyć te działania także w Polsce uzasadniając to nie mającymi pokrycia w rzeczywistości tezami – mówił Sonik.

Źródło: WNP.pl, 31. maja 2012