Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

12 marca 2009, 23:00

Apeluję o umieszczenie na budynku dawnej apteki „Pod Orłem” na Placu Bohaterów Getta (wcześniej Plac Zgody), w miejscu z którego w niedzielę 15 marca po raz kolejny wyruszy Marsz Pamięci, tablicy ku czci Tadeusza Pankiewicza – właściciela apteki „Pod Orłem”, który w latach 1941-1943 niósł pomoc Żydom zamkniętym na terenie krakowskiego getta.

Tadeusz Pankiewicz mieszkał i pracował w getcie przez dwa i pół roku. W tym okresie prowadzona przez niego apteka „Pod Orłem” – obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – była miejscem, w którym zamknięta w getcie ludność żydowska mogła uzyskać pomoc, była też punktem kontaktowym, umożliwiającym mieszkańcom getta łączność ze światem zewnętrznym. Za pomoc i ratowanie Żydów w krakowskim getcie Tadeusz Pankiewicz został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Uważam, że działalność Tadeusza Pankiewicza powinna zostać upamiętniona umieszczeniem tablicy pamiątkowej na Placu Bohaterów Getta, gdzie co roku mieszkańcy Krakowa gromadzą się by uczcić pamięć krakowskich Żydów przechodząc w Marszu Pamięci na teren byłego obozu w Płaszowie.

Zachęcam środowisko krakowskich aptekarzy do poparcia inicjatywy upamiętnienia działalności Tadeusza Pankiewicza.