Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

29 stycznia 2009, 23:00

W związku z dramatyczną sytuacją finansową Muzeum Auschwitz-Birkenau, które nie jest w stanie samodzielnie podołać ogromnym wyzwaniom finansowym, przed jakimi staje, Poseł Bogusław Sonik zwrócił się do Przewodniczącego Rady Unii Europejskiej Mirka Topolanka oraz do Komisji Europejskiej z apelem o zaangażowanie się Unii Europejskiej w rozwiązanie problemu.

 „Sprawa dramatycznego stanu byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau powinna zostać przedstawiona europejskiej opinii publicznej, ponieważ ratowanie tego miejsca i pielęgnowanie pamięci o zagładzie setek tysięcy obywateli europejskich i mordzie dokonanym na ponad milionie europejskich Żydów jest naszym moralnym obowiązkiem. Dlatego też proszę Pana Przewodniczącego o zajęcie się tym problemem i zaangażowanie w jego rozwiązanie wszystkich rządów państw członkowskich Unii Europejskiej” – napisał Poseł Sonik.

Poseł Bogusław Sonik nie pierwszy raz angażuje się w sprawę ratowania obiektów Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym bez przeznaczenia odpowiednich środków finansowych na prace konserwatorskie grozi ruina. W sierpniu 2008 r., po informacjach o dramatycznej sytuacji finansowej Muzeum Auschwitz-Birkenau, Poseł Bogusław Sonik zaapelował do Przewodniczącego Grupy EPL-ED w Parlamencie Europejskim Josepha Daula o przedstawienie na sesji Parlamentu projektu stałej dotacji finansowej dla Muzeum.