
Sesja plenarna, Parlament Europejski Strasburg
4. lipca 2012
Umowa handlowa o zwalczaniu obrotu towarami podrobionymi (ACTA), doczeka się dzisiaj ostatecznego rozwiązania. Jeśli Parlament Europejski zagłosuje przeciwko ACTA, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych problemów ostatecznie zniknie z politycznego świecznika, a internauci przestaną obawiać się o swoją prywatność w sieci.
Parlamentarna Komisja Handlu (INTA), zgodnie z przeprowadzonym 2 tygodnie temu głosowaniem, będzie rekomendować odrzucenie umowy. W uzasadnieniu do tego zalecenia Komisja zgodziła się ze sprawozdawcą Davidem Martinem, że tekst umowy ACTA nie jest wystarczająco precyzyjny, w szczególności jeśli chodzi o możliwość nakładania indywidualnych kar, definicję pojęcia „skali handlowej”, rolę dostawców usług internetowych i możliwości wstrzymywania tranzytu leków generycznych. Jak podkreśla sie w tekście rekomendacji „umowy międzynarodowe obejmujące jakikolwiek aspekt sankcji karnych, działalności w internecie lub własności intelektualnej muszą wyraźnie określać swój zakres i sposób ochrony swobód indywidualnych, aby nie prowadziły do niezamierzonych interpretacji zawartych w nich przepisów.”
Wcześniej podobne stanowisko zaprezentowały Komisje opiniodawcze: Prawna (JURI), Przemysłu (ITRE), Rozwoju (DEVE) oraz Praw Obywatelskich (LIBE). Krytyka Parlamentu Europejskiego wobec ACTA miała jednak miejsce już w marcu 2010 roku – tutaj krótka historia.
Więcej o umowie handlowej ACTA:
- Głosowanie nad ACTA na forum PE w Strasburgu na żywo na stronach EP Live już dzisiaj (4.07) w transmisji między godz. 12.30 a 14.30
- Dokument źródłowy: Zalecenie PE w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady ws. zawarcia umowy handlowej ACTA
- Rozmowa z Davidem Martinem, odpowiedzialnym za tekst zalecenia PE ws. ACTA z ramienia Komisji Handlu Międzynarodowego
- Wszystko o pracach PE nad ACTA