Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Debata z premierem Słowacji, priorytety szczytu UE, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo cybernetyczne, przyszłość stosunków UE-Rosja, czyste powietrze i prawa człowieka będą głównymi tematami rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

We wtorek odbędzie się osiemnasta z serii debat między europosłami a szefami państw i rządów UE. Premier Słowacji Peter Pellegrini przedstawi w Parlamencie Europejskim swoją wizję przyszłości integracji europejskiej.

Także we wtorek Parlament przyjmie rezolucję o zagrożeniach dla bezpieczeństwa wynikających z rosnącej obecności chińskich technologii na terenie Unii. W projekcie rezolucji posłowie domagają się podjęcia pilnych działań przeciwdziałającym poważnym  zagrożeniom dla bezpieczeństwa cybernetycznego.

Podczas wtorkowego głosowania Parlament będzie chciał ochronić europejskie demokracje przed zagranicznymi podmiotami rozpowszechniającymi błędne informacje lub manipulującymi danymi osobowymi wyborców w związku z wyborami europejskimi w 2019 roku.

Z kolei w środę posłowie przedstawią swoje priorytety na szczyt UE zaplanowany na 21-22 marca. W debacie udział wezmą przedstawiciele Komisji oraz rumuńskiej prezydencji w Radzie UE. Warto wiedzieć, że marcowe spotkanie szefów państw i rządów skoncentruje się na zatrudnieniu, wzroście gospodarczym i konkurencyjności. Unijni przywódcy omówią również strategię UE przeciwdziałania zmianom klimatu, stosunki zewnętrzne oraz demokratyczne aspekty wyborów europejskich i krajowych na terenie UE.

By ograniczyć zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw, posłowie zagłosują w sprawie transportu lotniczego i drogowego, programu Erasmus, ubezpieczeń społecznych oraz rybołówstwa. Deputowani przedyskutują również długoterminowe cele redukcji emisji gazów cieplarnianych z Radą i Komisją Europejską przed czwartkowym głosowaniem.

Parlament Europejski zajmie się także tematem przyszłości stosunków z Rosją. Posłowie w projekcie rezolucji domagają się by UE pozostawiła sobie możliwość nakładania dalszych sankcji jeśli Rosja w dalszym ciągu będzie łamała prawo międzynarodowe.

Czystrze powietrze również będzie tematem marcowej sesji plenarnej. Posłowie przedstawią sposoby ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w rezolucji, która jednogłośnie wskazuje, że poprawa jakości powietrza wymaga działań na wszystkich szczeblach zarządzania.