Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Debata o przyszłości UE z premierem Włoch, umowa o wolnym handlu z Singapurem, poprawa warunków transportu zwierząt czy  badania nad leczniczą Marihuaną -to tylko część tematów, które podejmą eurodeputowani podczas najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

We wtorek, 12 lutego odbędzie się siedemnasta z serii debat z szefami państw i rządów w UE. Tym razem na temat przyszłości UE europosłowie porozmawiają z premierem Włoch Giuseppe Contim.  
W marcu głos zabierze Peter Pellegrini, premier Słowacji.

Także we wtorek poddana pod głosowanie zostanie kwestia unowocześnienia systemu obrony cywilnej. Parlament Europejski zabiega o połączenie zasobów, by skuteczniej reagować na katastrofy. Warto przypomnieć, że pożary lasów, burze i powodzie w ostatnich latach poddały mechanizm obrony cywilnej UE trudnej próbie. Nowe przepisy mają pozwolić państwom członkowskim szybciej i skuteczniej reagować na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka. Posłuży temu system dzielenia się zasobami służby cywilnej. Projekt ustanawia rezerwę zasobów („RescEU”), takich jak samoloty gaszące pożary lasów, pompy o dużej wydajności, szpitale polowe czy zespoły ratownictwa medycznego.

Posłowie debatować będą również o konieczności dofinansowania badań nad medyczną marihuaną. Złożoną do Komisji interpelację podpisało siedmiu posłów, którzy chcą wiedzieć jakie działania podjęła dotychczas Komisja, by wesprzeć badania nad lekami na bazie konopi indyjskich oraz czy powstaną standardy dotyczące niefarmaceutycznej leczniczej marihuany, by zagwarantować bezpieczeństwo konsumentów.

W środę Parlament podejmie decyzję dotyczącą umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji między Unią Europejską a Singapurem. Warto wspomnieć, że Singapur jest największym partnerem handlowym UE w regionie, odpowiadającym za blisko 1/3 handlu towarami i usługami między UE i ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) oraz za 2/3 inwestycji  między tymi regionami. Co ciekawe, ponad 10 000 europejskich przedsiębiorstw ma swoje biura regionalne w Singapurze.

Również w środę posłowie będą debatować o funduszach unijnych oraz o utrzymaniu inwestycji we wszystkich regionach. Parlament wypowie się przeciw cięciom w funduszach regionalnych na lata 2021-2027, by wzmocnić spójność gospodarczą.

Na czwartek zaplanowano głosowanie w sprawie utworzenia pierwszego na szczeblu UE narzędzia kontroli bezpieczeństwa  bezpośrednich inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach. Projekt obejmuje kluczowe gałęzie przemysłu m.in. gospodarkę wodną, transport i łączność oraz technologię. Co ciekawe, obecnie tylko 14 krajów UE posiada mechanizmy kontroli bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

W czwartek posłowie położą kres dyskryminacji w usługach płatniczych w UE poza strefą euro. Przypomnijmy, że konsumenci w strefie euro korzystają z jednolitego obszaru płatności w euro („SEPA”), a osoby mieszkające poza nią nadal ponoszą wysokie koszty płatności transgranicznych w euro.

Kolejnym tematem, który podejmą europosłowie będzie analiza możliwości poprawy dobrostanu zwierząt. Posłowie zajmą się złym traktowaniem zwierząt podczas transportu. Przygotowany projekt rezolucji nieustawodawczej wzywa państwa członkowskie UE do właściwego stosowania przepisów UE chroniących przewożone zwierzęta, stosowania kar wobec sprawców wykroczeń oraz poprawy warunków transportu.