Zapraszamy!

26. września 2012

Prezes Radia Kraków, Marcin Pulit oraz Bogusław Sonik, Przewodniczący Stowarzyszenia Maj77 zapraszają na wystawę pt. „Głos Wolnej Europy”, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek 1. października br. o godzinie 11.00 w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego 22 w Krakowie.

Gościem honorowym otwarcia będzie Pani Barbara Nawratowicz, przez lata związana z Radiem Wolna Europa, a także Pan Andrzej Mietkowski – w latach 80. paryski korespondent Wolnej Europy, po 1989 r. szef warszawskiego biura RWE.

Ekspozycja, przygotowana w ramach obchodów 60. rocznicy inauguracji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa przedstawia na 20. planszach najważniejsze fakty z dziejów Rozgłośni. Ukazuje też w jaki sposób składały się one na fenomen środowiska nie tylko informującego i interpretującego przejawy antytotalitarnego oporu w kraju, lecz także aktywnie go kształtującego i wspomagającego.

Wystawa skomponowana została z materiału tekstowego (w postaci fragmentów m.in. z relacji wspomnieniowych pracowników radia i jego słuchaczy, dokumentów, korespondencji) oraz ikonograficznego (wykorzystane zostały zarówno zdjęcia – związane bezpośrednio z RWE bądź z wydarzeniami, które były nagłaśniane na jego falach – jak i np. materiały propagandowe). Na wystawie zaprezentowany zostanie również ponad dwudziestominutowy wybór materiałów dźwiękowych z archiwów RWE.

Wystawa przygotowana została przez Ośrodek KARTA z inicjatywy Senatu RP i sfinansowana przez Orange. Organizatorami ekspozycji w Krakowie są Radio Kraków oraz Stowarzyszenie Maj77.

Archiwa RWE są także dostępne do odsłuchiwania na stronie wolnaeuropa.polskieradio.pl

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *