Bogusław Sonik Poseł na Sejm RP

Bogusław Sonik
Poseł na Sejm RP

Zapraszamy!

26. września 2012

Prezes Radia Kraków, Marcin Pulit oraz Bogusław Sonik, Przewodniczący Stowarzyszenia Maj77 zapraszają na wystawę pt. „Głos Wolnej Europy”, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek 1. października br. o godzinie 11.00 w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego 22 w Krakowie.

Gościem honorowym otwarcia będzie Pani Barbara Nawratowicz, przez lata związana z Radiem Wolna Europa, a także Pan Andrzej Mietkowski – w latach 80. paryski korespondent Wolnej Europy, po 1989 r. szef warszawskiego biura RWE.

Ekspozycja, przygotowana w ramach obchodów 60. rocznicy inauguracji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa przedstawia na 20. planszach najważniejsze fakty z dziejów Rozgłośni. Ukazuje też w jaki sposób składały się one na fenomen środowiska nie tylko informującego i interpretującego przejawy antytotalitarnego oporu w kraju, lecz także aktywnie go kształtującego i wspomagającego.

Wystawa skomponowana została z materiału tekstowego (w postaci fragmentów m.in. z relacji wspomnieniowych pracowników radia i jego słuchaczy, dokumentów, korespondencji) oraz ikonograficznego (wykorzystane zostały zarówno zdjęcia – związane bezpośrednio z RWE bądź z wydarzeniami, które były nagłaśniane na jego falach – jak i np. materiały propagandowe). Na wystawie zaprezentowany zostanie również ponad dwudziestominutowy wybór materiałów dźwiękowych z archiwów RWE.

Wystawa przygotowana została przez Ośrodek KARTA z inicjatywy Senatu RP i sfinansowana przez Orange. Organizatorami ekspozycji w Krakowie są Radio Kraków oraz Stowarzyszenie Maj77.

Archiwa RWE są także dostępne do odsłuchiwania na stronie wolnaeuropa.polskieradio.pl

Załączniki