W regionie

Sonik w regionie: rocznica bitwy pod Jeleńcem i XVI Jarmark Wielkanocny w Szewnie

Jeleniec1

Województwo Świętokrzyskie

Bogusław Sonik w niedzielę, 7 maja uczestniczył w 75. rocznicy bitwy pod Jeleńcem oraz w XVI Jarmarku Wielkanocnym organizowanym w Szewnie, w gminie Bodzechów.

Warto przypomnieć, że Jeleniec to miejsce gdzie oddział gen. Antoniego Hedy pseudonim „Szary”, rozbił niemiecki szwadron i dał miejscowej ludności nadzieję. Organizatorami obchodów rocznicowych był Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Ostrowcu Świętokrzyskim im. Płk „Ponurego” oraz Gmina Kunów. Uroczystości poprzedziła polowa msza święta w intencji Ojczyzny, żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódcy „Szarego”. Po mszy złożono wieńce pod pomnikiem w miejscu zwycięskiej bitwy, która odbyła się 1 kwietnia 1944 roku.

Poseł Sonik odwiedził także halę sportową Gimnazjum w Szewnie, gdzie odbywał się XVI Jarmark Wielkanocny. Podczas Jarmarku swe wyroby prezentowało kilkudziesięciu wystawców oraz działające w gminie Bodzechów Koła Gospodyń Wiejskich.
Zgodnie z tradycją goście mogli podziwiać bogaty program artystyczny, który przygotowały zespoły folklorystyczne i śpiewacze z terenu Gminy Bodzechów i szkolne zespoły folklorystyczne. Uczestnicy Jarmarku mieli okazję spotkać się także ze sztuką dzięki  ludowym twórcom z terenu Gminy Bodzechów, Powiatu Ostrowieckiego i powiatów ościennych oraz rękodzieła Kół Gospodyń Wiejskich i  uczniów z PG i PSP z terenu Gminy Bodzechów. Zaprezentowano również tradycyjne potrawy wielkanocne, a każdy miał także możliwość zakupu stroików, palm i wyrobów ludowych.