Nowość

Eurodeputowani ostrzegają – nie chcemy wysokich cięć w budżecie UE!

Euro_european%20union%202012%20pe-ep
European Union 2012 PE-EP

Podczas dzisiejszej debaty, dzień przed szczytem Rady Europejskiej nasiliły się żądania kierowane pod adresem europejskich przywódców, o rozsądek w dokonywaniu cięć w wieloletnim unijnym budżecie na lata 2014 – 2020. Swój sprzeciw wobec radykalnych oszczędności wyraził Przewodniczący KE  - Jose Manuel Barosso, równocześnie znacząco krytykując rządy państw członkowskich UE, które podczas negocjacji budżetowych myślą wyłącznie o swoich interesach, zapominając o „europejskim wymiarze” budżetu, który zakłada przede wszystkim solidarność. Przewodniczący KE podkreślił również, że gra na zwłokę w kwestii ostatecznego określenia kształtu budżetu nie będzie służyć dobru UE - Kryzys jeszcze się nie skończył, a wieloletni budżet UE jest dla wielu państw ważnym narzędziem walki z kryzysem gospodarczym i socjalnym - ocenił.

Ostre słowa przeciwko znaczącym cięciom w wieloletnim budżecie płyną także z PE, gdzie właśnie trwa sesja plenarna. Warto dodać, że głos eurodeputowanych nie jest bez znaczenia, gdyż zgodnie z Traktatem Lizbońskim, jeśli na szczycie w Brukseli uda się uzgodnić nowe wieloletnie ramy finansowe UE, to właśnie PE będzie musiał to przypieczętować swoją zgodą. A jak dzisiaj ostrzegali eurodeputowani -  zgody nie będzie, jeśli uzgodniony na szczycie budżet będzie zakładał wysokie oszczędności, nie zważając jednocześnie na potrzeby obywateli.  - Wielu może uważać, ze jesteśmy nieodpowiedzialni, ale naszą odpowiedzialnością jest to, byśmy mogli powiedzieć nie - podkreślił szef frakcji chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul. - Nie chcemy oszczędności. Potrzebujemy tlenu dla gospodarek i ambitnego budżetu Unii - powiedział z kolei przewodniczący grupy socjalistów i demokratów Hannes Swoboda.

Wygląda na to, że w sprawie wieloletniego budżetu eurodeputowani starają się mówić jednym głosem. Czy tego głosu posłuchają europejscy przywódcy? To okaże się już jutro. Zapraszamy do śledzenia najświeższych relacji na naszej stronie internetowej.

Poseł Sonik wypowiedział się o szczycie tutaj.

Więcej informacji o szczycie znajdą Państwo w tym miejscu.

Powiązane tematy